Göz Yanması

Göz Yanması

 

 • Göz Yanması

  • Göz yanması dış etkenlerden, göz problemlerinden veya gözü yorucu uğraşılardan kaynaklanabilir. Dış etkenlerden olan yanma şikayeti genelde anlık veya kısa sürelidir. Bu yanmalar gözleri tahriş eden toz, duman, makyaj malzemesi, çeşitli kimyasallar gibi şeylere maruz kalma sebebiyle olabilir. Çok tipik örneği soğan doğrama esnasında oluşan sulanma ve yanma halidir. Yanma şikayeti oluşturan göz problemleri; göz kuruluğu, konjonktivit dediğimiz yüzeysel iltihabi durumlar, blefarit dediğimiz kirpik dibi iltihabı, alerjik konjonktivit dediğimiz göz alerjileri, astigmat veya hipermetrop göz bozukluğu olup uygun gözlüğü kullanmamak, göz kapağının yapısal bir problemi olan alt kapak gevşekliği olarak sıralanabilir. Bu durumlar uzun süreli yanma şikayeti yapan başlıca göz hastalıklarıdır.
 • Göz Yanması Tedavisi

  • Alerjik veya enfeksiyöz konjonktivit hallerinde, ilaç tedavisi uygulanması göz yanması problemini çözer. Göz kuruluğu ve kirpik dibi iltihabı durumlarında ilaç tedavisinin yanında IPL tedavisi dediğimiz ışın tedavisi uygulanır. Alt kapak gevşekliği ise uzun süre ilaç kullanıp şikayetleri rahatlamayan vakalar olarak karşımıza çıkar. Kapak gevşekliğinin cerrahi olarak düzeltilmesi problemi çözer. Göz bozukluklarında uygun gözlüğü kullanmak yanma şikayetlerini azaltır.

  • Yanma şikayetlerine zemin hazırlayabilecek uğraşılar ise uzun süre yakın mesafeye bakmak, tablet akıllı telefon bilgisayar kullanmak, elişi ile uğraşmak, okumak ve bu işleri çok aşırı veya yetersiz ışıklı ortamlarda yapmaktır . Bu durumlarda uygun ışık ve uygun mesafeden bakmak ve belli aralıklarla gözleri dinlendirmek şikayetleri azaltır. yapısal problemleri gidermenin yanında göz damlaları ile yanma şikayetlerini rahatlatmak da mümkündür.

    

 • Ara 17, 2022

Son Yazılar

Tüm Yazıları Listele >>>

Randevu İçin

0 (344) 235 44 44

Uğur Göz Hastanesinde alanında uzman doktorunuzdan randevu almak çok kolay!

Randevu Al