Vitrektomi Ameliyatı Nedir, Pars Plana | Uğur Göz

Vitrektomi

 

 • Vitrektomi

  • Vitrektomi ameliyatı körlük riski ile karşı karşıya olan gözlerde yapılan büyük bir ameliyattır.

   - Retina yırtıkları
   - Retina dekolmanı
   - Maküler delik
   - Retina kanamaları
   - Şeker hastalığına bağlı komplikasyonlar
   - Problemli geçmiş katarakt ameliyatı komplikasyonları
   - Katarakt parçası veya göz içi lensinin göz arkasına düşmesi
   - Endoftalmi dediğimiz göz içi enfeksiyonları
   - Delici göz yaralanmaları ve göz içi yabancı cisimleri

   gibi tedavi edilmediği taktirde körlük ile sonuçlanacak hastalıklar vitrektomi ameliyatı ile tedavi edilir.
   Lokal anestezi altında yapılır. Göze 0.5 mm' lik üç adet küçük giriş yapılarak girilir. Bu girişlerden, göz içindeki problemi giderecek nitelikte birçok farklı alet ile göz içine girilip tedavi yapılır. Giriş yerleri çok küçük olduğu için dikiş atmaya gerek kalmaz. Çok yüksek teknolojik cihazlar ve çok büyük tecrübe isteyen işlemlerdir.

   Vakanın boyutuna göre 15-20 dakika da sürebilir 1.5 saatte sürebilir. Bir çok vakada endolazer tedavisi ameliyatın önemli bir parçasıdır. Ameliyat sonunda göz içerisine silikon veya gaz konabilir. Silikon konduğunda belirli bir süre sonra tekrar alınması gerekir. Gaz uygulandığında birkaç haftada gaz kendiliğinden emilir.
   Vakanın durumuna göre ameliyat sonrası belli bir baş pozisyona uygulanması gerekebilir. Cerrahi sonrası erken dönemde kızarıklık, batma, bulanık görme gibi şikayetler yaşanması normaldir. Katarakt ameliyatı gibi standart bir işlem değildir. Vakanın durumuna göre çok farklı uygulamalar gerekebilir.

   Yine vakanın durumuna göre başarı şansı değişir. Katarakt ameliyatı, ağaçtan düşmüş birini tedavi etmekse vitrektomi ameliyatı onuncu kattan düşen birini tedavi etmek gibidir.
   Onuncu kattan düşüp yaralanmış her insanı kurtarmak için müdahale edilir ancak hepsi kurtarılamayabilir. Ameliyat olmadığı taktirde kesin körlük ile sonuçlanacak durumlarda başarı oranı %10 bile olsa bu şansı hastaya sunmak ve ameliyatı yapmak gerekir. Nasıl olsa başarı oranı düşük diyerek hastayı körlüğe mahkum etmek doğru olmaz. Vaktinde yapılmış ve hastanın da tedavi sürecine uyum gösterdiği vakalarda vitrektomi ameliyatının başarı oranı %90’ın üzerindedir .

   Hastanemiz bu tedaviler konusunda çok ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. 16 yıllık mazisi ile bölgemizdeki en köklü retina cerrahi kliniğidir.

   Vitrektomi ameliyatı körlük riski ile karşı karşıya olan gözlerde yapılan büyük bir ameliyattır.