Gözyaşı Kanal Ameliyatı | Uğur Göz

Gözyaşı Kanal Ameliyatı

 

 • Gözyaşı Tıkanıklığı

  • Gözü nemlendiren gözyaşı sıvısı gözün iç kısmındaki küçük kanalcıklardan buruna doğru ilerler. Bu kanalın, çoğunlukla göz yaşı kesesinin alt kısmında tıkanması sonucu hastalık karşımıza çıkmaktadır. Göz yaşı kanalı tıkanıklığı en sık ilk bir yaştaki bebeklerde, orta yaş ve sonrası kadınlarda, burun yapısı eğri olan bireylerde ve uzun süren burun enfeksiyonu ve alerjiler sonucu görülür. Göz yaşı buruna geçemediğinden, göz kapağından yanağa doğru akar. Göz yaşı kanalı tıkanıklığı, gözde sık sık enfeksiyona da neden olur.
   Gözü nemlendiren gözyaşı sıvısı gözün iç kısmındaki küçük kanalcıklardan buruna doğru ilerler.
 • Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Belirtileri

  • Aşırı sulanma
   Gözde sık sık çapaklanma
   Burun köküne basmakla, göze iltihap gelmesi
   Burun kökününde şişlik
 • Bebeklerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi

  • İlk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünde gözyaşı kesesi üzerine baskılama şeklinde uygulanır. Günde 3-4 kez, 5 dakika bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali %95 civarındadır. Çocuklarda sık enfeksiyon oluyorsa altıncı aydan itibaren beklemeden sondalama yapılmalıdır.Gözde çapaklanma oldukça antibiyotikli göz damlaları kullanılır.1. yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmadı demektir. O zaman “probing“ denilen sondalama işlemi yapılır. İlk sondalamadan sonra yaşarma şikayeti geçmezse silikon tüp entübasyonu yapılır. Tüp 2 ay yerinde kaldıktan sonra polikliniklerde çıkarılır. Çocuklarda tedavi gecikirse sonuç, başarı oranı düşmektedir. Sondalama ile de yaşarma geçmezse, bu kez 3 yaşın dolması beklenir ve “dakriyosistorinostomi” denen ameliyat yapılır.
 • Erişkinlerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi

  • Lokal veya genel anestezi altında burun köküne yaklaşık 1 cm’ik bir kesi yapılır.Burun kemiğinde küçük bir kemik pencere açılır, Göz yaşı kesesinden burun boşluğuna direk geçiş oluşturulur.Bazı durumlarda silikon bir tüp punktumlardan geçirilebilir. Cillteki kesi dikişlerle kapatılarak işlem sonlandırılır.Tüm dünyada altın standart kanal ameliyatı DSR ameliyatıdır. Kuralına uygun yapılırsa ciltte iz kalmaz.
Kullanıcı deneyimini geliştirmek için, çerezler kullanıyoruz. Çerez Politikamız