No Touch Tedavisi | Uğur Göz

No Touch Tedavisi

 

  • No Touch Tedavisi

    • Excimer Lazer tedavi yöntemlerinden birisidir. Doğrudan kornea yüzeyine ışın uygulanarak yapılır. Korneadan tabaka kaldırma gibi bir aşaması yoktur. Kornea yüzeyindeki epitel tabakası da lazer ile kaldırılır. Son derece güvenli bir tedavidir. Cerrahi bir riski yoktur. İşlem esnasında hastanın göz kırpması, gözünü oynatması gibi durumların en ufak bir sakıncası yoktur. Bu yüksek teknolojik cihazların göz tanıma ve takip sistemleri vardır . İşlem esnasında hasta gözünü oynatsa bile takip sistemi gözü takip eder ve her defasında doğru noktaya lazer atışını yapar.

    • Hastanemizde kullanmakta olduğumuz yeni nesil lazer cihazlarında takip sistemi çok daha hızlı çalışır, tedavi çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılır. Yüksek dereceli bozukluklarda uygulandığında nadiren derecelerde bir miktar geri dönme ve korneal leke oluşabilir . Bu nedenle yüksek dereceli bozukluklarda tercih edilmez. İşlemin kendisi değil ama sonrasındaki 1-2 gün biraz ağrılı olabilir. Ağrı kesiciler ve soğuk uygulaması yapmak ağrıları rahatlatır. İşlem sonunda kontakt lens takılır bu lensler 4-5 gün sonra çıkarılır. 7-8 günde tatminkar bir görme düzeyine ulaşılır , tam iyileşme bir ay kadar sürer. Korneada bir iz bırakmaz.

    • Kornea yapısı uygun olan hastalarda düşük dereceli miyop ve miyop astigmat bozukluklarda tercih edilir. 6 numaraya kadar miyop, 4 numaraya kadar astigmat bozuklukları tedavi eder. Gerektiği takdirde tekrarlanabilir. Tedavi sonrası kornea da hiçbir iz kalmadığı için askerlik, polislik sınavlarında sağlık yeterlik raporu alacak hastalarda tercih edilir. Düşük dereceli keratokonus hastalarında da Cross linking tedavisi ile kombine edilerek uygulanır, gözlük ihtiyacı giderilir.

      Cerrahi bir riski yoktur. Bu yüksek teknolojik cihazların göz tanıma ve takip sistemleri vardır . İşlem esnasında hasta gözünü oynatsa bile takip sistemi gözü takip eder ve her defasında doğru noktaya lazer atışını yapar.