Diyabetik Göz Kanaması

Diyabetik Göz Kanaması

 

 • Diyabetik Göz Kanaması

  • Şeker hastalığının en çok etkilediği organların başında gözler gelir. Şeker hastalığı vücudumuzda damarları bozarak organları hasara uğratır. Gözümüzün retina dediğimiz sinir tabakası da çok damarlıdır ve şeker hastalığından etkilenen kısımda burasıdır. Şeker hastalığına bağlı göz kanamalarının erken aşamalarında iğne ve lazer tedavisi yeterli olurken vitreus kanaması dediğimiz büyük çaplı kanamlarda vitrektomi dediğimiz ameliyatın yapılması gerekir.

  • Vaktinde vitrktomi ameliyatı yapılmadığı taktirde göz içi kanamaları pıhtılaşır, retinaya yapışır çekintiler oluşturur. Belki kanamalar çekildiği için görme biraz artar fakat retinaya yapışık pıhtılar uzun vadede tedaviye dirençli ödem oluşturur ve çok daha büyük kanamalara zemin hazırlar.

   Şeker hastalığının en çok etkilediği organların başında gözler gelir.

   Diyabetik Kanama

   Diyabetik Kanama

   Diyabetik Kanama

   Normal

 • Diyabetik Göz Kanamasında Tedavi

  • Diyabetik göz kanamalarındaki en önemli tedavi yöntemi vitrektomi ameliyatıdır. Vitrektomi ameliyatı lokal anestezi altında yapılır, Vakanın durumuna göre 20- 25 dakika da sürebilir 1,5 saatte sürebilir. Toplu iğne kalınlığındaki cerrahi aletlerle göz içerisine girilerek kanamalar temizlenir. Kanamanın bulaşması ile retinaya sıkıca yapışmış olan vitreus tabakası temizlenir. Kanamaya yol açan hasarlı damarlar lazer ile tedavi edilir. Çok aşırı kontrolsüz bir şeker hastalığı değil ise hasta körlük riskinden kurtulmuş olur. Ameliyat aşamasına gelmiş bir göz içi kanamasının iğneyle veya lazer tedavisi ile vakit geçirmesi ameliyatın başarı şansını azaltır, körlük riski artar.

  • Konukomşu tavsiyesi ile tedavisini geciktirmiş ve gözünü kaybetmiş hastalara sıklıkla rastlarız. Katarakt ameliyatı apandisit ameliyatı gibi düşünülürse Vitrektomi ameliyatı kalp ameliyatı gibidir. Hastalığın ilerleme durumuna göre ameliyatın da riskleri olabilir. Fakat bu durumlarda ameliyatı geciktirmek en kötü tercih ve en riskli durumdur. Tedavisi gecikmiş kanamalarda Retina tabakasına sıkıca yapışmış pıhtıların temizlenmesi zorlaşır. Yapışık pıhtıların temizlenmesi Retina için bir risk oluşturur. Bu vakalarda Retinayı desteklemek için göz içi silikon yağı uygulaması yapmak gerekebilir. Diyabetik kanamaya bağlı Vitrektomi ameliyatı Bir göze yapılacak en büyük ameliyatlardan biridir. Vakitlice yapıldığı taktirde başarı şansı çok yüksektir. Çok büyük cerrahi tecrübe, beceri ve yüksek teknolojik cerrahi ekipman gerektirir. Hastanemiz bölgemizde bu ameliyatların yapıldığı en köklü kliniktir.

 • Ara 17, 2022

Son Yazılar

Tüm Yazıları Listele >>>

Randevu İçin

0 (344) 235 44 44

Uğur Göz Hastanesinde alanında uzman doktorunuzdan randevu almak çok kolay!

Randevu Al