Blefaroplasti Göz Kapağı Estetiği | Uğur Göz

Blefaroplasti Göz Kapağı Estetiği

 • Göz Kapağı Ameliyatı

  • Göz kapağı ameliyatı üst ve alt kapak sarkmaları, gevşemeleri ve torbalanmaları gibi problemleri gidermek için uygulanır.

   Özellikle üst göz kapak cildinde çeşitli sebeplerden sarkma ve kırışmalar oluşur. Yaşlanma, kronik uykusuzluk ve yorgunluk, sigara kullanımı gibi sebepler sarkmalara, kırışmalara sebep olur. Bazı vakalarda alt kapaklarda da sarkmalar olabilir. Torbalanmalar eşlik edebilir. Bu durumlar estetik olarak probleme neden olur. Hastalarda olduğundan yaşlı ve yorgun bir görünüm oluşturur. Üst kapak çok sarktığında, görme aksını da kapatıp görmeyi bozabilir.

   Bu vakalarda cerrahi işlem ile fazla cilt dokusu alınır. Alt kapakta fıtıklaşmaya yol açan yağ dokusu alınır. Cerrahi kesi yeri üst kapakta tam kapağın katlantı yerine denk getirilir ve belirgin bir iz kalmaz. Alt kapakta da tam kapak kenarından işlem yapılır ve iz kalması önlenir.

   Ameliyat lokal anestezi altında yapılır, iki göz için bir ila bir buçuk saat sürer. Ağrısız bir işlemdir. Ameliyat sonrası göz Tamamen kapatılmaz yara yerleri flaster gibi ince sargı bezi ile kapatılır. Ertesi gün bandajlar çıkarılır. Antibiyotikli kremler kullanılır.

   İlk gün belirgin bir şişlik ve morluklar olabilir. Şişliklerin geçmesi bir hafta, morlukların geçmesi 15 gün kadar sürer. 6-7. günde dikişler alınır. Bu sürede duş almamak, gözleri ovalamamak gerekir.

   İstenilen sonucun tam olarak ortaya çıkması bir ayı bulabilir. 
    

   Yüzün ifadesini asıl belirleyen organ gözdür, dolayısıyla kişinin ne kadar aktif ve dinamik bir yapısı olsa da, gözkapağındaki bu görüntü, yeterince uyumamış, dinlenmemiş bir görüntü yaratmaktadır.

    

 • Blefaroplasti Ameliyatı

  • Göz kapağı estetiği öncesi hasta değerlendirildikten sonra, üst kapak blefaroplasti için gözün doğal kıvrımlı hatlarında operasyon öncesi çizimler ve ölçümler yapılır. Lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakika sürer. Kesi için radyo koter adı verilen ısı ile kesi yapan cihazlar ya da özel bazı lazer teknolojileri kullanılır.

   Cilt kesileri kapak cildindeki doğal katlantı hatlarından yapıldığı için görülebilir belirgin bir iz kalmaz. Alt kapak estetiği ise alt kapak kirpik hattından veya göz kapağının iç tarafında bulunan kısımdan transkonjunktival adı verilen yöntemle yapılabilir. Bu yöntemde işlem kapak içinden yapıldığı için hiç iz kalmaz. Ameliyattan 5 gün sonra alınan estetik dikişler iz kalmasını önlerler.

   Kapak estetiği işlemleri ihtiyaç halinde tekrarlanabilir. İşlemin etkinlik süresi hastanın genel sağlık durumu, uyku düzeni, sigara alışkanlığı, beslenme alışkanlıkları, az su içme gibi faktörlere göre değişir.