Erişkinlerde Göz Sulanması

Erişkinlerde Göz Sulanması

 • Göz Sulanması

  • Göz sulanması, alerji konjonktivit veya yabancı cisim kaçması gibi basit sebeplerden kaynaklanan gelip geçici bir durum olabileceği gibi gözyaşı kanal tıkanıklığına bağlı olarak kalıcı da olabilir. Bu durum hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir sorundur. Bu sorunu yaşayanlar her ortamda ellerinde mendille gözlerini sürekli silmek ve meraklı gözlere ağlamadıklarını açıklamak zorunda kalmaktadırlar.
   Eğer göz sulanması gözyaşı kanallarının tıkanmasına bağlı ise hastalar ağır bir kese iltihaplanması veya gözün yıllar boyunca uygunsuz silinmesi sonucunda alt kapakların dışa dönmesi (ektropiyon) riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Sulanan gözler enfeksiyona ve alerjik göz kapağı rahatsızlıklarına meyilli bir hale gelmektedirler. Kesenin iltihaplanıp şişmesi uygun şekilde tedavi edilmezse enfeksiyonun göze ve göz çevresi dokulara hatta beyine yayılması ihtimali vardır.

 • Göz Sulanmasının Kanal Tıkanıklığına Bağlı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Rutin bir göz muayenesinin ardından kanal tıkanıklığından şüpheleniliyor ise basit bir işlem olan lavaj işlemi yapılır. Lavaj işleminde göz yaşı kanallarını temiz bir su ile yıkanır. Göz yaşı kanalları açık ise hasta sıvının genizine geldiğini hisseder eğer gözyaşı kanallarından verilen sıvı hastanın genzine gelmez ise gözyaşı kanallarında tam bir tıkanıklık olduğu anlaşılır.
 • Göz Sulanmasında Hangi Ameliyatlar Tercih Edilir?

  • Göz yaşının buruna akmasını sağlayan gözyaşı kesesinin (lakrimal sak) ve/veya gözyaşı kanalının (lakrimal duct) çeşitli nedenlerle tıkandığı hastalarda DSR (dakriosistorinostomi) ameliyatları yapılır. Bu ameliyatlar cilt yolu ile 1-1.5 santimetrelik bir kesiyle yapıldır. DSR cerrahisi % 92-95 arasında başarılı bir cerrahidir. Bu ameliyatta işlem sonrası tekrar daralmaları engellemek adına bazı hastalarda silikon tüp yerleştirileblir. Daha önce DSR ameliyatı yapılıp başarısız olmuş hastalarda silikon tüp rutin olarak konulur. Dikişler genellikle 7 gün sonra alınır. Estetik dikiş atıldıysa 3 ay sonra neredeyse yok denecek kadar belli belirsiz iz kalır. Silikon tüp konulmuş ise 2-3 ay sonra basit bir işlemle geri alınır.
 • Ameliyat Hazırlık Dönemi

  • DSR ameliyatları genellikle genel anestezi altında uygulanır. Hastalara rutin kan tetkikleri yapılır ve anestezi onayı alınır. Eğer kullanıyorsa ameliyattan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlarını kesmesi istenir. Hastalar ameliyat günü aç karınına gelip operasyona hazırlanırlar.

 • Ameliyat Sonrası Dönem

  • Hastalar ameliyat sonrası 6-8 saatlik bir gözlemin ardından taburcu edilebilirler. Bu dönemde ameliyat yerine buz uygulaması yapılır. Ağrı kesici ve şişlik gidericiler ile antibiyotikli göz damlaları kullanılır. 5 gün boyunca duş almamaları ve 1 hafta ağır egzersizden kaçınmaları önerilir. 1 hafta sonra dikişleri alınır ve bu dönem sonunda günlük hayatına geri dönebilirler. Silikon tüp uygulaması yapıldı ise tüp 2-3 ay sonra basit bir işlemle çıkarılır. Silikon tüp, göz yaşı kanalında bulunduğu sürece hastaya herhangi bir rahatsızlık vermez.

 • Erişkinlerde Göz Yaşarması ile İlgili Özel Uygulamalar

  • Göz yaşarması, erişkinlerde göz yaşı kanalının tıkanıklığı dışında bazı özel sebeplere bağlı olabilir. Göz kapaklarının buruna yakın kısmında ‘punctum’ adı verilen küçük delikler bulunmaktadır. Bazı hastalarda göz yaşının göz yaşı kanalına ilk girdiği yer olan bu küçük delikllerin boyutu daha da küçülmüş, üzeri tamamen kapanmış veya iltihaplanmış olabilir. Bu durumlarda göz yaşı kanallarının ağzını genişletici tedaviler uygulanır. Lokal anestezi altında yapılan bir kaç dakikalık bir işlem ile kanalların ağzın genişletilir.

 • Ara 16, 2022

Son Yazılar

Tüm Yazıları Listele >>>

Randevu İçin

0 (344) 235 44 44

Uğur Göz Hastanesinde alanında uzman doktorunuzdan randevu almak çok kolay!

Randevu Al