Göz Kapağının İçe ve Dışa Dönmesi

Göz Kapağının İçe ve Dışa Dönmesi

 • Göz Kapağının İçe Dönmesi-Entropium

  • Kapak kenarında içeriye doğru dönmeyle karakterize bir hastalıktır. Rulo şeklinde içeriye doğru katlanan alt kapak, kirpikli kenarın göz yüzeyine temas etmesi sonucu batmalara, kızarıklığa ve uzun süre devam ederse korneanın ağır enfeksiyonlarına (keratit) neden olabilir. Genellikle kapağın yaşla birlikte gevşemesinden kaynaklanan entropium, kapak kenarında gelişen kronik enfeksiyonlar, kimyasal yanıklar gibi sebeplerden de kaynaklanabilir.

   Entropium hastalığının tedavisi nedene yönelik olarak yapılacak cerrahi işlemdir. Vakanın boyutuna göre farklı cerrahi işlemler uygulanabilir. Ameliyatı lokal anestezi altında yapılır işlemin boyutuna göre 20-30 dk kadar sürer. Ameliyat sonrası hasta kalkıp evine gidebilir. Altıncı yedinci gün dikişler alınır. Dikişler alınana kadar gözün ovalamaması ve duş alınmaması gerekir.

    

 • Göz Kapağının Dışa Dönmesi-Ektropiumun

  • Kapak kenarının dışa dönmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Alt kapakta meydana gelen ektropium, çoğunlukla kapak dokusunun yaşlanmaya bağlı gevşemesi sonrasında meydana gelir. Kapak içini kaplayan doku(konjonktiva) uzun süre dışa dönük kaldığında kuruyup hasarlanabilir ve bu durum mevcut tabloyu daha da ağırlaştırabilir. Ektropium ayrıca kapak kenarındaki bir lezyonun kendi ağırlığıyla kapağı aşağı çekmesi sonucu da oluşabilir. Çok şiddetli ve uzun kaşıma hareketleri de alt kapakta gevşeme ve sarkmaya yok açabilir. Bir başka sebep, alt kapak kenarına dik yerleşmiş bir yara izinin kapağı aşağıya doğru çekiştirmesidir. Ayrıca uzun süren yüz felçleri sonrasında, yeterince uyarılmayan kapak kaslarının gevşeyerek ektropium meydana getirdiğini de bilmekteyiz.

  • Ektropiumun tedavisi cerrahidir. Lokal anestezi altında 30 dk. kadar süren bir işlemdir. Hastalığı geliştiren nedene bağlı olarak cerrahi prosedür seçimi yapılır. İşlem sonrasında hasta kalkıp evine gidebilir. Bu işlemde de 6-7 gün sonra dikişler alınır. Bu sürede kaşıma hareketinden kaçınmak ve duş almamak gerekir.

 • Ara 16, 2022

Son Yazılar

Tüm Yazıları Listele >>>

Randevu İçin

0 (344) 235 44 44

Uğur Göz Hastanesinde alanında uzman doktorunuzdan randevu almak çok kolay!

Randevu Al
Kullanıcı deneyimini geliştirmek için, çerezler kullanıyoruz. Çerez Politikamız