Göz İçi Kanamaları Neden Olur? Kanlanmaya Ne İyi Gelir? | Uğur Göz

Göz İçi Kanamaları Neden Olur? Kanlanmaya Ne İyi Gelir?

 • Göz İçi Kanamaları Neden Olur?

  • Göz içi kanamaları görmeyi tehdit eden çok ciddi durumlardır. Çok çeşitli formlarda olabilir. Retina altında ,retina içinde , retina ile retina yüzeyindeki zarlar arasında veya gözü dolduran yumurta akı kıvamındaki doku içerisinde olabilir. Kanamanın oluştuğu yere göre önemi, tedavisi ve tedavinin aciliyeti değişir. Göz içine olan kanamaların birçok sebebi bulunmaktadır. Özellikle şeker hastalığına bağlı diyabetik retinopati en sık karşılaşılan nedendir.

  • Bundan başka hipertansiyona bağlı hipertansif retinopati, retina damar tıkanıklıkları, retinal yırtıklar (retina dekolmanı) ve göz travmaları diğer olası göz içi kanama nedenleridir. Vitre içine olan kanamalarda ani görme kaybı gelişir. Hafif bir görme kaybı olabileceği gibi hastanın gözü tamamen de kapanabilir. Hasta gözünde uçuşan cisimler veya örümcek ağına benzer görüntüler oluştuğunu söyleyebilir. Kanama olan hastalarda, kanama sebebinin tespiti için tam bir göz muayenesi gerekir. Kanamanın çok olduğu ve göz içinin tam seçilemediği hastalarda göz ultrasonografisinden faydalanılır.

  • Kanama sebebine göre bir süre beklemek veya acil ameliyat gerekebilir. Bazı kanamalar kendiliğinden emilir. Beklemek gerektiğinde hastanın istirahat etmesi ve iki yastıkla yatması istenir. Belli aralıklarla kontrole çağrılır. Kanama bu bekleme süresinde açılmazsa ameliyat gerekir. Vitrektomi denilen ameliyat ile göz içi kanamaları ve vitreus tabakası temizlenir.
   Kanamanın sebebine göre ameliyat sırasında lazer gibi ek işlemler de gerekebilir. Retina dekolmanı gibi nedenlerden kanama olmuş ise acil vitrektomi ameliyatı gerekir. Kanama sonrası sinir tabakasında kırışıklık yapan zarlar veya göz tansiyonu gelişebilir, bu açıdan uzun dönemde de takip gerekir.

   Göz içi kanamaları görmeyi tehdit eden çok ciddi durumlardır.
 • Yüzeysel Göz Kanamaları

  • Subkonjonktival kanama olarak da adlandırılan bu kanamalar gözün beyaz kısmında oluşur, dışardan hemen farkedilir. Hasta kanlanma dışında hiçbir rahatsızlık duymaz. Göz sağlığı açısından hiçbir tehlikesi yoktur. 15-20 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Genel vücut sağlığı açısından tansiyon, şeker, kolesterol yüksekliği, damar sertliği gibi problemler olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 

 • Ara 16, 2022

Son Yazılar

Tüm Yazıları Listele >>>

Randevu İçin

0 (344) 235 44 44

Uğur Göz Hastanesinde alanında uzman doktorunuzdan randevu almak çok kolay!

Randevu Al