Astigmatizm

Astigmatizm

 • Astigmatizm

  • Kornea tabakası normalde bir kürenin yüzeyi gibidir, belli bir eğimi vardır. Korneanın enine ve boyuna eğiminin farklı olması durumuna astigmatizma denir. Nadiren göz içi lensinin yüzey düzensizliğinden de kaynaklanabilir. Kornea veya lensin yüzeyi pürüzsüz ve düzgün bir şekilde kavisli değilse ışık düzgün bir şekilde kırılmaz. Bu da ışıkların gözümüzün arkasındaki sinir tabakasına eğik bir şekilde düşmesine ve görüntünün bulanıklaşmasına neden olur. Astigmatı olan hastalar hem yakını hem de uzağı bulanık görürler.
  • Astigmatı olan hastalar bulanık görme, göz ağrısı, kirpik dibi iltihabı, tekrarlayan arpacık, baş ağrısı, gece araba sürme esnasında ışıkların saçılması gibi şikayetler yaşarlar. Çocuklar bu rahatsızlıkların farkında olmayabilir ,tek gözünde olabilir veya ifade edemeyebilir. Çocuklarda astigmat bozukluğun zamanında farkedilmemesi tembellik dediğimiz ömür boyu kalıcı görme kusurlarına yol açabilir. Çocuklarda 1-2 yaşlarında mutlaka göz kontrolü yapılması gerekir. Böyle bir kontrol astigmat göz bozukluğu‘nun vakitlice teşhis edilmesini sağlar, Çocukların gözlerini göz tembelliği riskinden korur.
   Astigmatı olan hastalar bulanık görme, göz ağrısı, kirpik dibi iltihabı, tekrarlayan arpacık, baş ağrısı, gece araba sürme esnasında ışıkların saçılması gibi şikayetler yaşarlar.

 • Astigmatizmanın Nedenleri?

  • Genellikle belli bir nedeni olmamakla beraber kalıtsal ya da korneanın giderek inceldiği keratokonus hastalığına bağlı olarak gelişebilir. Sonradan geçirilen bir kaza veya travma (ameliyat, yaralanma) sonrası da oluşabilir. Zamanla azalabilir veya artabilir. Astigmatın düşük ışıkta kitap okumaktan veya televizyona çok yakın oturmaktan gelişebileceği veya daha da kötüleşebileceği doğru değildir.
 • Astigmatizma Belirtileri Nelerdir?

  • - Bulanık görme veya çarpık görme
  • - Göz yorgunluğu
  • - Baş ağrısı
  • - Göz ağrısı
  • - Kirpik dibi kepeklenmesi, kızarıklığı veya iltihabı
 • Astigmatizma Nasıl Tedavi Edilir?

  • Gözlük: Astigmat bozukluk olan gözler uygun gözlükle iyi görebilir. Astigmat gözlüklere alışmak biraz zor olabilir, erken dönemde etrafı yamuk görme ve dengesizlik gibi şikayetler yapabilir. Gözlük kullanmanın astigmatizmayı artırıcı veya azaltıcı bir etkisi yoktur. 18 yaşına kadar, bozukluğun ilerlemesi durana kadar gözlük birinci tercihtir.

  • Kontakt Lens: Bazı insanlar gözlükten ziyade kontakt lenslerle daha net görüş sağlayabilir. Düzensiz astigmatı olan (keratokonus, geçirilmiş kornea yaralanması vb.) hastalarda bazı durumlarda gözlük ile görme artışı sağlanamazken özel üretim lenslerden (sert kontakt lens vb.) fayda görülebilir . Bununla birlikte, kontakt lensler doğrudan gözlere takıldığı için lens komplikasyonlarından korunmak için düzenli temizlik ve bakım gerekir. Kontakt lens kullanımı esnasında gözlerde kızarıklık oluşması alarm belirtisidir, kontakt lens kullanırken kızarıklık olduğunda derhal lens kullanımını bırakıp doktora müracat etmek gerekir.

   Excimer Lazer: 18 yaşını geçmiş olan ve kornea yapısı uygun olan hastalarda excimer lazer tedavisi ile astigmat bozukluğu kalıcı şekilde düzeltmek mümkündür. Yeni nesil tedavi yöntemi olan SMİLE tedavisi ile miyop astigmat göz bozukluklarını son derece hızlı güvenli ve konforlu bir şekilde tedavi etmekteyiz. Genç yaşlarda Lazer tedavisi ile düzeltilemeyecek kadar yüksek miyop astigmat bozukluklarda Fakik iol dediğimiz göz içi lensleri ile hem miyop hem astigmat bozuklukları düzeltebiliriz. Katarakt hastalığı ile birlikte olan Astigmat bozukluklarda torik lens uygulaması yapmaktayız.

  • Bu tedavi ile hasta hem katarakt hemde astigmat probleminden kurtulur. 40 yaşını geçmiş uzak ve yakın görme bozukluğu ve astigmat problemi olan kişilerde torik Multifokal göz içi lensleri ile hem astigmat bozukluğu hem de uzak ve yakın görme problemini ömür boyu kalıcı şekilde düzeltmek mümkündür. Keratokonus hastalığına bağlı olarak gelişen düzensiz astigmat bozuklukları da Korneal halka uygulaması ile tedavi etmekteyiz. Bu tedavide kornea dokusu içinde Femtosaniye lazer ile açılan kanallara, saydam bir materyalden yapılmış olan halkalar takılır . Bu halkalar adeta bir kasnak gibi iş görerek kornea yüzeyini daha düzenli bir hale getirir. Ömür boyu kalıcı bir tedavidir.

 
 

 

 

 • Ara 16, 2022

Son Yazılar

Tüm Yazıları Listele >>>

Randevu İçin

0 (344) 235 44 44

Uğur Göz Hastanesinde alanında uzman doktorunuzdan randevu almak çok kolay!

Randevu Al