TEDAVİ BÖLÜMLERİ
» Katarakt Tedavisi
» Excimer Lazer
» Keratokonus Tedavisi
» Refraktif Cerrahi
» Retina Bölümü
» Kornea
» Çocuk Muayenesi
» Yetişkinlerde Görme Muayenesi
» Üveit Tedavisi
» Kontakt Lensler
» Şaşılık Tedavisi
» Göz Tembelliği
» Glokom Tedavisi
» Oküloplasti
» Nöro Oftalmoloji
» Tedavi Lazerlerimiz
» Acil Sağlık Hizmeti
 

Sağlık sorularınızı doktorlarımıza sitemiz üzerinde sorun, doktorlarımız cevaplasın.
Kornea
Anasayfa > Tedavi Bölümleri > Kornea

» Kornea
» Femto Keratotami
» Femto Ring (INTACS veya Kerraring)
» Kornea Nakli/Keratoplasti
» Amnion Zar Transplantasyonu
» Pterijium - Konjuktivoplasti
» Keretakonus Birimi


Kornea
Gözün en ön kısmında yer alan damarsız ve saydam bir yapı olup, ışığı odaklayan ve gözü dış etkenlerden koruyan bir dokudur. Bu doku gözün en kuvvetli odaklayıcı kırıcı ortamıdır. Kornea kırıcılık özelliği sayesinde dış ortamdan gelen ışığın retinaya odaklanmasını sağlar. Cam gibi saydam, düzgün ve pürüzsüz bir dokudur. Korneanın saydam ve damarsız olması onu özel kılmaktadır. Damarsız olmasına karşın sinir dağılımı deriden 300-400 kat daha yoğundur. Kornea beslenmesini gözyaşı ve göz içi sıvısında bulunan oksijenden sağlamaktadır. Sinir lifleri sayesinde göz kırpma refleksi uyarılır ve böylece kornea gözyaşı ile devamlı ıslak tutularak, yüzeyinin bütünlüğü korunur.

Kornea saydamlığı doğuştan, genetik kökenli veya sonradan geçirilen travma, enfeksiyon ve cerrahi sonrasında bozulabilir. Korneanın saydamlığı bozulursa görme kalitesi azalır. Korneanın her hangi bir şekilde etkilenmesi görmeyi azaltacağı gibi şiddetli ağrı, batma, yanma ve ışık hassasiyetinde artma gibi şikayetlere de yol açabilir. Korneada kalıcı bir hasar kalması görmeyi etkileyeceği için erken ve doğru tedavi şarttır. Kuru göz, herpetik keratit, kornea enfeksiyonları ve keratokonus gibi korneanın dejeneratif hastalıkları daha sık karşılaşılan durumlardır.

^ Yukarı

 


Femto Keratotami
Özellikle keratoplasti sonrası ortaya çıkan yüksek astigmatların tedavisinde son teknoloji femtosecond lazerle korneanın dik alanları düzleştirilmektedir. Bu işlem saniyeler sürmektedir.

^ Yukarı

 


Femto Ring (INTACS veya Kerraring)
Günümüzde daha çok keratokonusların tedavsisinde kullanılan halkalar artık femtosecond lazerlerin yardımı ile çok daha kolay implante edilmekteler.

^ Yukarı

 


Kornea Nakli/Keratoplasti
Kornea dokusunun bütünlüğünün bozulduğu durumlarda kornea nakli uygulanılmaktadır. En sık kornea nakli keratokonus, büllöz keratopati ve kornea skarı durumlarında uygulanılmaktadır. Bu durumda kornea bankalarından alınan sağlıklı kornea bozuk olan bu dokunun yerine nakil edilir. Çok yeni bir gelişme olarak kornea nakli uygun hastalarda, İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde femtosecond lazerle uygulanmaktadır. Bu yöntem kornea nakillerindeki başarı oranını artırmaktadır.

^ Yukarı

 


Amnion Zar Transplantasyonu
Amniyon zarı biyolojik örtü görevini görür. Oküler yüzey hastalıklarında ve konstrüksiyonlarında kullanılmaktadır.

^ Yukarı

 


Pterijium - Konjuktivoplasti
Halk tarafından et beni olarakta bilinen pterijium kornea üzerine yürüyen fibroblastik dokudur. Bu doku genellikle ilerleme göstererek hem kozmetik görünüm bozukluğu hem de görme bozukluğuna yola açar. Kornea üzerinden rezeke edilerek uzaklaştırılsa bile pterijiumun nüksü mümkündür. Nüksü önlemek için ameliyat sırasında Mitomisin C kullanılmakta ve konjunktivoplasti tekniği tercih edilmektedir.

Corneal Cross-Linking: Daha yeni bir tedavi yöntemi olan Korneal Crosslinking (C3-R®) (Çapraz bağlama), ile keratokonusun ilerlemesinin durdurulması amaçlanılmaktadır.

^ Yukarı

 


Keretakonus Birimi
Keratokonus genellikle her iki gözü etkileyen ve sıklıkla da asimetrik, enflamatuar olmayan, kornea doku bozulması, dikleşmesi, kornea tepesinin incelmesi ve öne çıkması ile karakterize kornea hastalığıdır. Hastalık genellikle genç yaşlarda ortaya çıkar ve 40'lı yaşlarda duraksama gösterir. Keratokonusun ortaya çıkmasında genetik aktarım söz konusu olabildiği için diğer kardeşlerin de keratokonus yönünden araştırılması gerekir. şikayetler hastalığın şiddetine bağlı olsa da, gözlük ayarlamada zorluk, görmede zaman zaman bulanıklaşma, baş ağrısı, çarpık görme ve görmede azalma şeklinde sıralanabilir. Tedavi hastalığın derecesine bağlı olarak gözlük, sert lensler, kornea içi halkalar (INTACS), Cross-linking ve keratoplastiden oluşmaktadır.

^ Yukarı
 
 
Uğur Göz Facebook'ta Uğur Göz Twiter'da  
Ana sayfa  |  Kurumsal  |  Medikal Kadro  |  Hastanemiz  |  Tedavi Bölümleri  |  Lazer  |  Medya  |  İnsan Kaynakları  |  İletişim

Özel Uğur Göz Hastanesi © Tüm hakları saklıdır.
Şazibey Mh. Stad Cd. 9. Sk. No:15 Onikişubat / KAHRAMANMARAŞ | Tel: 0344 235 44 44

Tasarım & Uygulama:
SiteKlik.com