TEDAVİ BÖLÜMLERİ
» Katarakt Tedavisi
» Excimer Lazer
» Keratokonus Tedavisi
» Refraktif Cerrahi
» Retina Bölümü
» Kornea
» Çocuk Muayenesi
» Yetişkinlerde Görme Muayenesi
» Üveit Tedavisi
» Kontakt Lensler
» Şaşılık Tedavisi
» Göz Tembelliği
» Glokom Tedavisi
» Oküloplasti
» Nöro Oftalmoloji
» Tedavi Lazerlerimiz
» Acil Sağlık Hizmeti
 

Sağlık sorularınızı doktorlarımıza sitemiz üzerinde sorun, doktorlarımız cevaplasın.
Diabetik Retinopati
Anasayfa > Tedavi Bölümleri > Retina Bölümü > Diabetik Retinopati

» Her Şeker Hastasında Görme Azlığı Meydana Gelir mi?
» Şeker Hastalığı Nasıl Körlüğe Neden Olur?
» Şeker Hastalığı Kontrol Altına Alınabilir mi?
» Fundus Floreseın Anjiyografı Neden Uygulanır?

 


Her Şeker Hastasında Görme Azlığı Meydana Gelir mi?
Şeker hastalarında retina hasarını hızlandıran bir takım faktörler vardır; mesela sigara kullanımı, gebelik, kansızlık, birlikte böbrek hastalığının olması, kolesterol yüksekliği, hipertansiyonun olması, şekerin göze hasarını hızlandırır. 15-20 yıl diyabeti olan hastaların %90 da retina hastalığı mevcuttur. Uzun süre kan şekerinin yüksek seyretmesi durumunda göz damarları etkilenir, retina denilen sinir tabakasının beslenmesi bozulur. Retinada yeni damar oluşumları meydana gelir ve bu yeni oluşan damarlardan dışarıya sıvı sızar. Retinadaki damarlarda sızıntı olması sonucunda sıvı retinada göllenir, retinanın şişmesine neden olur. Sızan sıvı ile birlikte yağlı içerik de bulunduğundan bunlar retinada eksuda adi verilen tabakaların oluşmasına ve görmenin azalmasına neden olur. Yeni damarlar oluşmadan önce tanı konulduğunda dönemde görmede herhangi bir değişiklik olmayabilir. Ancak bu dönem çok hızlı ilerler ve ileride tehlikeli formlara dönüşerek görmenin aniden azalmasına neden olabilir.

^ Yukarı

  


Seker Hastalığı Nasıl Körlüğe Neden Olur?
Şeker hastalığı, retinanın ince damarlarını etkiler. Damarlarda hasarın meydana gelmesi sonucunda sıvı sızıntısı meydana gelir. Damar dışına sızan bu sıvı görme merkezinde ödeme neden olur. Göz içine kanama meydana gelmesi sonucunda görme kaybı meydana gelebilir. Retinada bantlar meydana gelir, bu da retinayı çekerek dekolmana, yırtıklara neden olabilir. Görme merkezinde beslenme bozukluğuna bağlı olarak görme kaybı gelişebilir.

^ Yukarı


Seker Hastalığı Kontrol Altına Alınabilir mi?
* Düzenli kontrollere gidilmesi, görme problemi olmaksızın hastaların izlenmesi tedavideki ilk adımdır. Erken tanı konması, uygun zamanda tedavi yüz güldürücü sonuçların alınmasını sağlar.
* Diyabetin iyi kontrolü hipertansiyonun düzenlenmesi, kanda yağ oranlarının azaltılması, diyabete bağlı göz problemlerini ciddi olarak kontrol altında tutar.
* Hastaların takibinde göz dibi fotoğraflarının çekilmesi faydalıdır, bazı durumlarda göz anjiografisi de gerekebilir.

^ Yukarı

 


Fundus Floreseın Anjıyografı Neden Uygulanır?
Anjiyografi, basit, kısa zamanda uygulanan tanıda yardımcı bir yöntemdir. Doktorunuz, bu test ile gözünüzün kan dolaşımı ve özellikle retina olmak üzere gözün bazı dokularının yapısal değişiklikleri hakkında fikir edinir. Retinanın damarlarını etkileyen hastalıklarda (damar tıkanıklıkları, şeker hastalığı gibi) ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunda, retinanın doğuştan gelen yapısal hastalıklarında ve tümörlerde de anjiografi uygulanabilir.

^ Yukarı


     
 
Uğur Göz Facebook'ta Uğur Göz Twiter'da  
Ana sayfa  |  Kurumsal  |  Medikal Kadro  |  Hastanemiz  |  Tedavi Bölümleri  |  Lazer  |  Medya  |  İnsan Kaynakları  |  İletişim

Özel Uğur Göz Hastanesi © Tüm hakları saklıdır.
Şazibey Mh. Stad Cd. 9. Sk. No:15 Onikişubat / KAHRAMANMARAŞ | Tel: 0344 235 44 44

Tasarım & Uygulama:
SiteKlik.com