TEDAVİ BÖLÜMLERİ
» Katarakt Tedavisi
» Excimer Lazer
» Keratokonus Tedavisi
» Refraktif Cerrahi
» Retina Bölümü
» Kornea
» Çocuk Muayenesi
» Yetişkinlerde Görme Muayenesi
» Üveit Tedavisi
» Kontakt Lensler
» Şaşılık Tedavisi
» Göz Tembelliği
» Glokom Tedavisi
» Oküloplasti
» Nöro Oftalmoloji
» Tedavi Lazerlerimiz
» Acil Sağlık Hizmeti
 

Sağlık sorularınızı doktorlarımıza sitemiz üzerinde sorun, doktorlarımız cevaplasın.
Makula Dejenerasyonu
Anasayfa > Tedavi Bölümleri > Retina Bölümü > Makula Dejenerasyonu

» Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu nedir?
» Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun Belirtileri Nelerdir?
» Makula dejenerasyonunda riskli grup;
 


Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu nedir?
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, 60 yas üzerindekilerde görme kaybının en sık sebeplerinden birisidir. Bu hastalık gözün arka kısmında yer alan sinir tabakasının GÖRME MERKEZİNİ tutan bir hastalıktır. Görme merkezini de içeren bu bölgede meydana gelen hasar, hayati olumsuz yönde etkiler. Retina, gözün arka kısmını kaplayan sinir tabakasına verilen isimdir. Bu sinir tabakası çok incedir ve görüntünün sağlıklı bir şekilde algılanmasını sağlar. Retina hastalıklarında görmenin etkilenme derecesi hasarın yani hastalığın meydana geldiği yere göre farklılık gösterir. Mesela, retinanın kenarlarında yani görme merkezinden uzakta meydana gelen geniş bir hasar, görmeyi hiç etkilemeyebilirken, tam görme merkezini tutan en ufak bir hastalık ise belirgin bir görme kaybı ile sonuçlanabilir.
Bu hastalık en sık:

* Beyazlarda
* İleri yas grubunda
* Sigara kullananlarda
* Hipertansiyonu olanlarda
* Şişmanlarda
* Kan yağları yüksek olanlarda
* Güneş ışığına daha fazla maruz kalanlarda görülür.

^ Yukarı

  

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun Belirtileri Nelerdir?
Retinanın makula adı verilen bölgesi, cisimleri ayrıntılı, net olarak görmemizi sağlayan, merkezde yer alan bölgesidir. Eğer makula fonksiyonunu kaybederse merkezi görme etkileneceğinden, başlangıçta uzaktaki ve yakındaki cisimler eğri olarak görülür, görme alanının merkezinde siyah bir odak meydana gelir, aynı zamanda karanlıkta görme bozulur. Bu yüzden makulanın hasarında kişinin günlük hayatı büyük ölçüde etkilenir, araba kullanma ve okuma gibi aktiviteler yapılamaz olur. Makula dejenerasyonu retina denilen sinir tabakasının merkezi kısmını etkileyerek görmeyi azaltsa da, çevre görme etkilenmez. Örneğin; saate bakıldığında saatin dış kısmı, çevresi görülebildiği halde, saatin kendisi görülemez ve kaç olduğu anlaşılamaz. Çünkü merkezi görme bozulmuştur, merkez dışında kalan çevredeki alanlar ise etkilenmediğinden görülebilir. Makula dejenerasyonun kendisi tamamen görme kaybına neden olmaz. Ancak görmede çok belirgin bir azalma olabilir.

^ Yukarı

 


Makula dejenerasyonunda riskli grup;
*
Ailesinde bu hastalıktan olanlar
* Kadınlar erkeklere göre daha çok risk altındalar
* Mavi gözlü olanlar
* Sigara kullananlar
* Hipertansiyonu olanlar
* Güneş ışığına aşırı maruz kalanlar

Makula dejenerasyonu hastalığından korunmak için güneş gözlüğü kullanmak (güneşin zararlı ışınlarından korunmak açısından), sigara kullanmamak, sağlıklı diyet ( bol sebze meyve, balık yemek.) , vitamin desteği (özellikle vitamin B, Çinko, A ve E) önerilmekle birlikte, bu koruyucu yöntemler etkin değildir.

^ Yukarı

     
 
Uğur Göz Facebook'ta Uğur Göz Twiter'da  
Ana sayfa  |  Kurumsal  |  Medikal Kadro  |  Hastanemiz  |  Tedavi Bölümleri  |  Lazer  |  Medya  |  İnsan Kaynakları  |  İletişim

Özel Uğur Göz Hastanesi © Tüm hakları saklıdır.
Şazibey Mh. Stad Cd. 9. Sk. No:15 Onikişubat / KAHRAMANMARAŞ | Tel: 0344 235 44 44

Tasarım & Uygulama:
SiteKlik.com