TEDAVİ BÖLÜMLERİ
» Katarakt Tedavisi
» Excimer Lazer
» Keratokonus Tedavisi
» Refraktif Cerrahi
» Retina Bölümü
» Kornea
» Çocuk Muayenesi
» Yetişkinlerde Görme Muayenesi
» Üveit Tedavisi
» Kontakt Lensler
» Şaşılık Tedavisi
» Göz Tembelliği
» Glokom Tedavisi
» Oküloplasti
» Nöro Oftalmoloji
» Tedavi Lazerlerimiz
» Acil Sağlık Hizmeti
 

Sağlık sorularınızı doktorlarımıza sitemiz üzerinde sorun, doktorlarımız cevaplasın.
Lens Ekstraksiyonu
Anasayfa > Tedavi Bölümleri > Refraktif Cerrahi > Lens Ekstraksiyonu

» Refraktif lens değişimi ne demektir?
» Refraktif lens değişimi kimlere uygulanır?
» Refraktif lens değişimi operasyonu öncesi değerlendirme nasıldır?
» Refraktif lens değişimi uygulandıktan sonra üzerine laser operasyonu olmamda sakınca var mıdır?
» Refraktif lens değişimi sonrasında katarakt operasyonu gerekebilir mi?
» Operasyon öncesi nelere dikkat etmem gereklidir?
» Operasyon nasıl uygulanacaktır?
» Operasyon sonrasında neler hissedeceğim?
» Refraktif lens değişimi ameliyatının riskleri nelerdir?

 


Refraktif lens değişimi ne demektir?r?
Gözümüzün içindeki mevcut kendi doğal lensimizin çıkarılarak, yerine ince bir merceğin yerleştirilmesidir. Özgümüzün içindeki mevcut olan doğal lensimizin yerine yerleştirilen mercek, sizin gözlük kullanma gereksizinizi ortadan kaldırılarak dereceye göre ayarlanmaktadır. Hayat boyunca gözünüzde güvenli olarak kalan bu lenslerin gün içinde kontakt lens gibi takıp çıkarılması, özel bakımı yada gözde bu lenslerin hissedilmesi kesinlikle söz konusu değildir.

^ Yukarı

 


Refraktif lens değişimi kimlere uygulanır?
Miyop,hipermetrop ve astigmatizme gibi kırma kusurlarını düzeltmek için günümüzde bir çok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunlar arasında excimer laser (LASİK, LASEK, PRK) astigmatik keratomi, refraktif lens değişimi, intrekorneal halka uygulanması gibi bir çok yöntem sayılabilir. Bu yöntemler arasında en sık çoğunlukla da ilk olarak tercih edilen kullanılan lazer tedavisi olarakta bilinen excimer lazer (LASIK) yöntemidir. Ancak lazer tedavisi için belirli bir yaş düzeyine, ideal bir kornea kalınlığına, kornea haritasına ve belirli bir göz numarasına sahip olmak gerekmektedir. Excimer laser tedavisi her zaman gözünüz için ideal tedavi olmayabilir, bu yüzden bu gözlere özel diğer alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlar arasında en güvenli, kalıcı ve stabil olarak uygulanan tedavi yöntemlerinden biriside refraktif lens değişimi yöntemidir.

^ Yukarı

 


Refraktif lens değişimi operasyonu öncesi değerlendirme nasıldır?
Doktorunuz ilk olarak görme düzeyinizi değerlendirerek, gözlük numaralarınızı belirleyecektir. Bu değerlendirme sonrasında göz içine yerleştirilecek merceğin numarasını belirleyen biometri ölçümü alınacaktır. Bu ölçümü alırken, personelimiz gözünüzü damla ile uyuşturduktan sonra sabit olarak karşıya bakmanızı söyleyecektir, dakikalar içinde ve kısa süren işlem sonrasında mercek numaralarınız belirlenecektir.

^ Yukarı

 


Refraktif lens değişimi uygulandıktan sonra üzerine laser operasyonu olmamda sakınca var mıdır?
Refraktif lens değişimi operasyonu sonrasında laser operasyonu olunmasında hiçbir sakınca yoktur.

^ Yukarı

 


Refraktif lens değişimi sonrasında katarakt operasyonu gerekebilir mi?
Gözünüzdeki kendi doğal merceğiniz alındığı için hayat boyu olarak katarakt olma ihtimali kesinlikle yoktur.

^ Yukarı

 


Operasyon öncesi nelere dikkat etmem gereklidir?
Operasyondan günler öncesinde aspirin, coumadin vb türevi kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir. Genel anestezi alacak olan hastalarımız ile anestezi doktorumuz görüşerek açlık süresi hakkında sizi bilgilendireceklerdir. Genellikle tercih edilen lokal anestezidir. Lokal anestezi alacak olan hastalarımızın ise hafif şekilde kahvaltısını yaparak ya da öğününü alarak gelmelerinde sakınca yoktur.

^ Yukarı

 


Operasyon nasıl uygulanacaktır?
Operasyona girmeden önce odanızda sakinleştirici ilaç verilecektir. Operasyon lokal anestezi altında uygulanabilmektedir. Yani doktorunuz gözünüzü hareket ettirmemeniz için ve ağrı hissetmemeniz için gözünüzün çevresine uyuşturucu ilaç yapacaktır. Genellikle operasyon süresince ağrı hissedilmez, sadece ufak dokunma hissi olabilir. Lokal anestezi yapılan hastalar uyanık olacağı için doktor ile iletişim kurabilirler. Gözünüz steril edildikten sonra göz kapaklarınızın açık durmasını sağlayacak ufak bir alet yerleştirilecektir. Operasyon sırasında gözünüzün kornea tabakasından küçük bir kesi yapılır. Fako cihazı ile mevcut lensiniz alınarak, yerine sizi gözlüklerinizden kurtaracak saydam lens yerleştirilir. Gözünüze özel durumlar haricinde dikiş konulmaz. Operasyon süresi yaklaşık 5-10 dk kadardır.

^ Yukarı

 


Operasyon sonrasında neler hissedeceğim?
Ameliyat sonrasında dinlenmeniz için odanıza alınacaksınız. Birkaç saat dinlendikten sonra evinize gitmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Operasyon günü gözünüz kapalı olacaktır. Gözünüz kapalı olduğu süre içerisinde ağrı, batma hissi olabilir, normaldir. Ağrı kesici almanızda hiçbir sakınca yoktur. Ameliyattan bir gün sonra tekrar kontrole geleceksiniz ve kullanmanız gereken damlalarınız size tarif edilecektir. Operasyon sonrasında gözünüzde özellikle ilk günler kızarıklı, sulanma, ışığa hassasiyet gelişebilir. Bulanık görme birkaç hafta devam edebilir, gün içinde dalgalı görme, bulanık görme devam edebilir. Damlalarınızı kullandığınızda ilerleyen günlerde bu semptomlar geçecektir. Gözlerinizi kesinlikle bastırarak ovalamayın, ilk günlerde su sabun kaçırmamaya dikkat edin.

^ Yukarı

 


Refraktif lens değişimi ameliyatının riskleri nelerdir?
Operasyon sonrasında eskisi gibi gözlüklerinize bağımlı yaşamaktan kurtulacaksınız. Bu operasyon astigmatı ortadan kaldırmaz, mevcut astigmatınız (derecesi bağlı olarak) azalabilir, artabilir yada değişmeyebilir. Miyop yada hipermetrobunuz göz için yerleştirilen mercek ile tedavi edilecektir. Göz içine yerleştirilecek olan merceğin derecesi operasyon öncesinde yapılan biometri ölçümü ile belirlenmektedir. Her göz derecesi ve yapısı birbirinden farklıdır. Bu yüzden hiçbir doktor gözünüzün 20/20 görme kazanacağı garantisini %100 veremez. Astigmatın yada miyop-hipermetrobun kalması durumunda ikinci seans excimer laser tedavisi olmanızda sakınca yoktur. Ancak ayrıntılı kornea topografi ve pakimetri gibi ölçümler ile kornea kalınlığı ve haritası değerlendirilerek doktorunuz size bu konuda bilgi verecektir. İleriki hayatınızda katarakt gelişme riskini kesinlikle taşımıyorsunuz. Nadiren clear lens ekstraksiyonu uygulanan hastalarda da retina dekolmanı gelişmesi söz konusu olabilir, tedavisi mümkün ve oldukça kolay ve kısa sürede uygulanabilir. Her ameliyatta olabilen enfeksiyon riski vardır, ancak oldukça nadir bir durumdur. Operasyon sırasında gözünüze yerleştirilen mercek uzak görmenizi netleştirecektir. Operasyon sonrasında yakın gözlük ihtiyacınız olacaktır. Gözünüze yerleştirilen merceğin arkasında doğal olarak bulunan ince bir zar mevcuttur. Bu zar kapsül olarak adlandırılır. Operasyon sonrasında nadir olarak bu zar kalınlaşabilir ve geçici görme azalmasına neden olabilir. Tedavisi çok kısa ve kolay olan bir durumdur. YAG Laser adı verilen cihaz ile saniyeler içerisinde ışık göndererek tamamen tedavi edilebilen bir durumdur.

^ Yukarı
     
 
Uğur Göz Facebook'ta Uğur Göz Twiter'da  
Ana sayfa  |  Kurumsal  |  Medikal Kadro  |  Hastanemiz  |  Tedavi Bölümleri  |  Lazer  |  Medya  |  İnsan Kaynakları  |  İletişim

Özel Uğur Göz Hastanesi © Tüm hakları saklıdır.
Şazibey Mh. Stad Cd. 9. Sk. No:15 Onikişubat / KAHRAMANMARAŞ | Tel: 0344 235 44 44

Tasarım & Uygulama:
SiteKlik.com