TEDAVİ BÖLÜMLERİ
» Katarakt Tedavisi
» Excimer Lazer
» Keratokonus Tedavisi
» Refraktif Cerrahi
» Retina Bölümü
» Kornea
» Çocuk Muayenesi
» Yetişkinlerde Görme Muayenesi
» Üveit Tedavisi
» Kontakt Lensler
» Şaşılık Tedavisi
» Göz Tembelliği
» Glokom Tedavisi
» Oküloplasti
» Nöro Oftalmoloji
» Tedavi Lazerlerimiz
» Acil Sağlık Hizmeti
 

Sağlık sorularınızı doktorlarımıza sitemiz üzerinde sorun, doktorlarımız cevaplasın.
Fakik-IOL
Anasayfa > Tedavi Bölümleri > Refraktif Cerrahi > Fakik-IOL

» Fakik lens ne demektir ?
» Fakik lens kimlere uygulanır ?
» Fakik lens operasyonu öncesi değerlendirme nasıldır ?
» Fakik lens yerleştirildikten sonra üzerine laser operasyonu ya da ileri yıllarda gerekebilecek katarakt operasyonu olmamda sakınca var mıdır ?
» Operasyon öncesi nelere dikkat etmem gereklidir ?
» Operasyon nasıl uygulanacaktır ?
» Operasyon sonrasında neler hissedeceğim ?
» Fakik lens ameliyatının riskleri nelerdir ?

 


Fakik lens ne demektir ?
Kullandığımız kontakt lens kadar ince merceğin göz içine yerleştirilmesidir. Gözümüzün içinde mevcut olan doğal lensimizin ön tarafına yerleştirilen mercek sayesinde gözlük kullanma gereksinimi ortadan kalkmaktadır. Hayat boyunca gözünüzde güvenli olarak kalan bu lenslerin gün içinde kontakt lens gibi takıp çıkarılması, özel bakımı ya da gözde bu lenslerin hissedilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Fakik lensler ilk olarak 1977 yılında dizayn edilmiştir. İrise yani gözün renkli tabakasına yerleştirilerek kullanılan bu lensler günümüzde daha da geliştirilmiş ve çok daha modern bir dizayna sahip olmuştur

^ Yukarı

  Fakik lens kimlere uygulanır ?
Miyop, hipermetrop ve astigmatizma gibi kırma kusurlarını düzeltmek için günümüzde bir çok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunlar arasında excimer laser (LASIK, LASEK, PRK) astigmatik keratotomi, klear lens ekstraksiyonu, intrakorneal halka uygulanması gibi birçok yöntem sayılabilir. Bu yöntemler arasında en sık çoğunlukla da ilk olarak tercih edilen kullanılan laser tedavisi olarak da bilinen excimer laser (LASIK) yöntemidir. Ancak laser tedavisi için ideal bir kornea kalınlığına, kornea haritasına ve belirli bir numaraya sahip olmak gerekmektedir. Excimer laser tedavisi her zaman gözünüz için ideal tedavi olmayabilir, bu yüzden bu gözlere özel diğer alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlar arasında en güvenli, kalıcı ve stabil olarak uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de fakik lens yöntemidir

^ Yukarı

 


Fakik lens operasyonu öncesi değerlendirme nasıldır ?
Doktorunuz, ilk olarak görme düzeyinizi değerlendirerek, gözlük numaralarınızı belirleyecektir. Budeğerlendirme sonrasında fakik lensin yerleştirileceği, göz boşluğunun (ön kamara derinliği) yeterli olup olmadığı özel cihazlar ile ölçülecektir. Korneadaki hücre sayısının da değerlendirilmesi sonrasında gözünüzün fakik lens için uygun olup olmadığına karar verilecektir.

^ Yukarı

 


Fakik lens yerleştirildikten sonra üzerine laser operasyonu ya da ileri yıllarda gerekebilecek katarakt operasyonu olmamda sakınca var mıdır ?
Fakik lensi mevcut olan gözlerde laser operasyonu ya da katarakt operasyonu olmasında sakınca yoktur. Katarakt geliştiği taktirde yerleştirilen fakik lens çıkarılacaktır ve kataraktlı lensiniz alındıktan sonra tekrar başka bir mercek yerleştirilecektir.

^ Yukarı

 


Operasyon öncesi nelere dikkat etmem gereklidir ?
Operasyondan günler öncesinde aspirin, coumadin vb türevi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesinde fayda vardır. Genel anestezi alacak olan hastalarımız ile anestezi doktorumuz görüşerek açlık süresi hakkında sizi bilgilendirecektir. Lokal anestezi alacak olan hastalarımızın ise hafif şekilde kahvaltısını yaparak ya da öğününü alarak gelmelerinde sakınca yoktur.

^ Yukarı

 


Operasyon nasıl uygulanacaktır ?
Operasyona girmeden önce odanızda sakinleştirici verilecektir. Operasyon lokal anestezi altında uygulanabilmektedir. Yani doktorunuz gözünüzü hareket ettirmemeniz için ve ağrı hissetmemeniz için gözünüzün çevresine uyuşturucu ilaç yapacaktır. Genellikle operasyon süresince ağrı hissedilmez, sadece ufak dokunma hissi olabilir. Lokal anestezi yapılan hastalar uyanık olacağı için doktor ile iletişim kurabilirler. Bazı hastalarda doktorunuz uygun gördüğü taktirde genel anestezi de verilebilir. Gözünüz steril edildikten sonra göz kapaklarınızın açık durmasını sağlayacak ufak bir alet yerleştirilecektir. Operasyon sırasında gözünüzün kornea tabakasından kısa bir kesi yapılır. Doktorunuz fakik lensin yerleştirilmesi sırasında korneanın arka kısmındaki hücrelere zarar vermemek için (endotel tabakası) korneanın arkasına renkli iris tabakasının önüne viskoelastik bir madde enjekte eder. Ufak bir kornea kesisi ile fakik lens, kendi lensiniz ile temas etmeyecek şekilde yerleştirilir. Ufak dikişler konularak kornea tabakası kapatılır. Operasyon süresi yaklaşık 30 dk kadardır.

^ Yukarı

 


Operasyon sonrasında neler hissedeceğim ?
Ameliyat sonrasında dinlenmeniz için odanıza alınacaksınız. Birkaç saat dinlendikten sonra evinize gitmenizde hiçbir sakınca yoktur. Operasyon günü gözünüz kapalı kalacaktır. Gözünüzün kapalı olduğu süre içerisinde ağrı, batma hissi olabilir, normaldir. Ağrı kesici almanızda hiçbir sakınca yoktur. Ameliyattan 1 gün sonra tekrar kontrole geleceksiniz ve kullanmanız gereken damlalarınız size tarif edilecektir. Gözünüzdeki dikişler kontrollerde size önerilen dönemde alınacaktır. Dikişler alındıktan sonra görüşünüz daha da netleşebilir.Operasyon sonrasında gözünüzde özellikle ilk günler kızarıklık, sulanma, ışığa hassasiyet gelişebilir. Bulanık görme birkaç hafta devam edebilir, gün içinde dalgalı görme, bulanık görme devam edebilir. Damlalarınızı kullandığınızda ilerleyen günlerde bu semptomlar geçecektir. Gözlerinizi kesinlikle bastırarak ovalamayın, ilk günlerde su sabun kaçırmamaya dikkat edin.

^ Yukarı

 


Fakik lens ameliyatının riskleri nelerdir ?
Operasyon sonrasında eskisi gibi gözlüklerinize bağımlı yaşamaktan kurtulacaksınız. Gözlüksüz olarak hayatınızı idame ettireceksiniz, ancak her göz derecesi ve yapısı birbirinden farklıdır. Bu yüzden her gözün 20/20 net görüş kazanmasını hiçbir doktor %100 garanti veremez. İleriki hayatınızda her insan gibi katarakt gelişme riskini siz de taşıyorsunuz. Nadiren Fakik İOL uygulanan hastalarda da katarakt gelişmesi söz konusu olabilir, tedavisi oldukça kolay ve kısa sürede uygulanabilir. Her ameliyatta olabilen enfeksiyon riski vardır, ancak oldukça nadir bir durumdur.

^ Yukarı
 
Uğur Göz Facebook'ta Uğur Göz Twiter'da  
Ana sayfa  |  Kurumsal  |  Medikal Kadro  |  Hastanemiz  |  Tedavi Bölümleri  |  Lazer  |  Medya  |  İnsan Kaynakları  |  İletişim

Özel Uğur Göz Hastanesi © Tüm hakları saklıdır.
Şazibey Mh. Stad Cd. 9. Sk. No:15 Onikişubat / KAHRAMANMARAŞ | Tel: 0344 235 44 44

Tasarım & Uygulama:
SiteKlik.com