TEDAVİ BÖLÜMLERİ
» Katarakt Tedavisi
» Excimer Lazer
» Keratokonus Tedavisi
» Refraktif Cerrahi
» Retina Bölümü
» Kornea
» Çocuk Muayenesi
» Yetişkinlerde Görme Muayenesi
» Üveit Tedavisi
» Kontakt Lensler
» Şaşılık Tedavisi
» Göz Tembelliği
» Glokom Tedavisi
» Oküloplasti
» Nöro Oftalmoloji
» Tedavi Lazerlerimiz
» Acil Sağlık Hizmeti
 

Sağlık sorularınızı doktorlarımıza sitemiz üzerinde sorun, doktorlarımız cevaplasın.
Katarakt Tedavisi
Anasayfa > Tedavi Bölümleri > Katarakt Tedavisi

» Katarakt Tedavisi
» Katarakt nasıl tedavi edilir?
» Ameliyat ne zaman yapılmalıdır?
» Katarakt operasyonundan sonra ikinci defa katarakt gelişebilir mi ?
» Katarakt operasyonu öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler !
» Ameliyatım nasıl olacak ?
» Nasıl damla konulmalıdır ?
 

Katarakt nedir?
Katarakt, göz sorunlarının en yaygın görülen şeklidir. Sağlıklı bir gözde lens saydamdır, ışınların doğrudan retinaya ulaşmasını sağlar. Keskin ve net bir görüntü oluşturur. Katarakt, lensin görmeyi engelleyecek şekilde opaklaşması ya da sislenmesidir.

Daha çok ışının göz içine girmesi engellendiği için bu durum görmede azalmaya neden olur. Sanki kirli bir camdan dışarıya bakar gibi objelerin netliği ve renkleri net seçilemez.

Gözdeki doğal lensin opaklaşması devam eden bir süreçtir.


Kataraktın belirtileri nelerdir?

Görmede yavaş yavaş azalma
Işığa hassasiyet, kamaşma
Çift görme
Okuma zorluğu
Sonradan ortaya çıkan miyopi
Renklerin soluklaşması ve sararması

^ Yukarı
 


Katarakt nasıl tedavi edilir?
Kataraktın tedavisi bugün için ancak ameliyatla mümkün olmaktadır. Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılabilmektedir. Ameliyatla saydamlığını yitirmiş merceğiniz alınmakta ve numarası hesaplanmış yapay göz içi lensi (IOL) konmaktadır.

^ Yukarı 


Ameliyat ne zaman yapılmalıdır?

        

Günlük yaşantınızı olumsuz etkilemeye başlayan görme azalması, kamaşma ya da iki göz arasında görme farkı varsa ameliyat zamanı gelmiş demektir. Katarakt gelişiminin durdurulması ya da geriye döndürülmesi tıbbi tedavi ile mümkün değildir. Katarakt tedavisinde uygulanacak tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kataraktlı olan mevcut lens göz içinden alınarak yerin saydam mercek yerleştirilir. Kataraktın alınması için eskiden geleneksel olarak dikişli yöntem kullanılıyordu. Bu yöntemde operasyon daha uzun sürede tamamlanıyordu ve ameliyattan sonra batma yanma ve bulanık görme gibi şikayetler daha fazlaydı.

Bu eski yöntemde tekrar dikişlerin alınması gerekmekteydi. Artık günümüzde modern yöntemler geliştirildi. Fakoemülsifikasyon denilen en modern katarakt cerrahisi yönteminde korneadan çok kısa bir kesiden göziçine aletler ile girilerek ultrason enerjisi ile lens çok minik parçalara ayrılarak vakumla çekilmektedir.Bu küçük kesi yerinden göz içine katlanabilir mercek yerleştirildikten sonra dikiş konulmadan operasyon tamamlanmaktadır.

Fakoemülsifikasyon yöntemi, geniş bir kesi olmadığı ve kapalı sistemde çalışıldığı için erken dönemde görme düzeyini arttıran oldukça güvenli komplikasyonu çok az olan bir yöntemdir. Operasyon sonrası gözden tekrar dikiş alınması da söz konusu değildir. Cerrahide standart olarak lokal anestezi uygulanmaktadır. Gözünüz uyuşturulduğu için operasyon sırasında bir şey hissetmeyeceksiniz, belki gözünüze hafif dokunmaları hissedebilirsiniz.

Operasyon kataraktınızın tipine göre, yaklaşık 5-10 dakika kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde başınızı ya da gözünüzü hareket ettirmemeniz gerekmektedir. Fako cerrahisi sırasında standart olarak nabız ve tansiyon değerleriniz monitorize edilmektedir. Doktorunuz ile operasyon sırasında her an iletişim halinde olabilirsiniz.

       

^ Yukarı
 


Katarakt operasyonundan sonra ikinci defa katarakt gelişebilir mi ?
Mevcut kataraktlı lensiniz tamamen göz içinden alındığı için ikinci defa katarakt gelişimi kesinlikle söz konusu değildir. Katarakt operasyonu sırasında kataraktlı lens alındıktan sonra ince bir zar içine mercek yerleştirilir. İşte bu ince zar tabakası operasyon sonrası dönemde kalınlaşabilir. Bu durum operasyonun gidişi ile ya da operasyon sırasında meydana gelen komplikasyon ile ilişkili değildir.

Merceğin yerinde durmasını sağlayan zarın beyazlaşması yapısal olarak her gözde meydana gelebilir ancak genç yaş grubu, diyabeti olan ve yukarıda bahsedilen psödoeksfoliasyonuolan hastalar bu zarın beyazlaşması açısından daha duyarlıdır. Böyle bir durumda tedavi ameliyat değildir. Saniyeler içerisinde biten lazer (YAG lazer ) uygulaması ile tamamen tedavi edilebilir.

^ Yukarı
 


Katarakt operasyonu öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler !
» Aspirin ve benzeri ilaçlar ameliyattan 3 gün önce kesilmelidir.
» Ameliyat sabahı kahvaltı edilebilir ancak çok ağır olmamalıdır.
» Diyabet, hipertansiyon, astım gibi sistemik hastalıklar için kullanılan ilaçlar ameliyat günü kesilmemelidir. İnsülin dozuna, oral antidiabetik tedaviye, diete uymaya her zamanki gibi devam edilmelidir. Ameliyat günü sistemik olarak kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda getirmenizde fayda vardır.
» Ameliyat günü yüz iyice yıkanmalıdır ve makyaj yapmaktan, losyon ve parfüm kullanmaktan kaçınılmalıdır.
» Ameliyat sırasında üzerinizdeki kıyafetler değiştirilecektir, sterilite açısından size verilen ameliyat kıyafetleri giyilecektir.
» Ameliyat bittikten kısa bir süre sonra evinize dönebilirsiniz doktorunuz sizi ilk 36 saat içinde tekrar muayeneye çağıracaktır. Eve yalnız dönülmemesi, araba kullanılmamasında fayda vardır.

^ Yukarı
 


Ameliyatım nasıl olacak ?


» Ameliyat sırasında uyutulmayacağınız için her an doktorunuzla iletişim halinde olacaksınız, söylemek istediğiniz herhangi bir şey olursa doktorunuza o anda iletebilirsiniz.
» Ameliyatınız dikişsiz yöntem olarak bilinen fako yöntemi ile gerçekleşecektir. Bu yöntem sayesinde erken dönemde görmeniz artacaktır ve dikişlerin tekrar alınması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.
» Ameliyat sırasında başınızı veya gözünüzü çok kısa bir süre için hareket ettirmemenizde fayda vardır.
» Hastanemizin yataklı servisindeki odaların tamamı tek kişiliktir.
» Odanızda televizyon, buzdolabı, banyo, tuvalet klima, ziyaretçi koltuğu bulunmaktadır.

^ Yukarı
 


Nasıl damla konulmalıdır ?» Damla konulmadan önce eller iyice yıkanmalıdır.
» Ameliyat sonrası doktorunuz size 2 farklı damla kullanmanızı önerdiyse, her iki damla aynı anda damlatılmamalıdır, iki ilaç arasında etkileşim olabilir. Birinci damladan 15 dakika sonra diğer damla konulmalıdır.
» Damla konulmadan önce şişenin çalkalanmasında fayda vardır.
» Damla koyarken yukarıya doğru bakılıp alt kapağınızı aşağıya doğru çekerek göz kapağının içine doğru, damlanın ucu göze değdirilmeden konulmalıdır.
» Damlalara gündüz boyunca devam edilmelidir, gece uyurken kalkıp damla konulmasına gerek yoktur.
» Size ek olarak bir şey söylenmediyse damlalarınızı 15 gün boyunca, size verilen saat tablosuna uygun olarak kullanmanız yeterli olacaktır.

^ Yukarı
 
Uğur Göz Facebook'ta Uğur Göz Twiter'da  
Ana sayfa  |  Kurumsal  |  Medikal Kadro  |  Hastanemiz  |  Tedavi Bölümleri  |  Lazer  |  Medya  |  İnsan Kaynakları  |  İletişim

Özel Uğur Göz Hastanesi © Tüm hakları saklıdır.
Şazibey Mh. Stad Cd. 9. Sk. No:15 Onikişubat / KAHRAMANMARAŞ | Tel: 0344 235 44 44

Tasarım & Uygulama:
SiteKlik.com