Bebeklerde doğumdan itibaren görülen aşırı sulanmanın en sık nedeni, doğuştan gözyaşı kanal tıkanıklığıdır. Çocuk bir aylık olduğunda belirgin şekilde görülür.Bir veya iki gözde birden olabilir sürekli sulanma hali mevcuttur. Fazla sulanan göz sık enfeksiyon kapar ve çapaklanır. Bu gibi durumlarda ilaç kullanmak gerekebilir.
Doğuştan göz tansiyonu başta olmak üzere bazı göz rahatsızlıkları da gözde aşırı sulanmaya sebep olabilir, o nedenle bebeklerde göz sulanması olduğunda direkt gözyaşı kanal tıkanıklığı tanısı konulmadan önce iyi bir göz muayenesi şarttır.

Gözyaşı göz kapaklarının burun köküne yakın kenarında bulunan iki küçük delikten göz yaşı kesesine akar. Göz yaşı keseleri hemen derinin altında ve burun köküne yakındır. Gözyaşı keselerinden göz kırpma hareketinin oluşturduğu pompalanma sayesinde gözyaşı buruna akar. Bu sebepten ağladığımızda burun akıntısı da olur çünkü ağlarken gözyaşı akar ve burunda sulanma hissi olur.

Gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerde bir zar vardır. Bu zar normalde bebek doğmadan açılır. Ancak birçok bebekte bu zar doğumda henüz açılmamıştır ve dolayısıyla bebeğin gözünde sulanma olur.

Bebek ilk görüldüğünde antibiyotikli göz damlaları verilir ve bebeğin gözyaşı kesesine masaj takviye edilir. Masaj anne tarafından burun köküne basılarak yapılır. Göz doktorunuz masajın nasıl ve kaç defa yapılacağını size gösterir. Masaj ve damlalar sayesinde gözyaşı kesesinde biriken gözyaşı boşaltılır ve enfeksiyon önlenir. Bebeklerde görülen bu sulanma genellikle bebek 6 aylık olmadan kaybolur. Eğer sulanma devam ederse gözyaşı kanallarının sonda ile açılmaları gerekebilir.

Öncelikle sabırlı olup masaja devam etmek gerekir. Masaj uygulamasını bir yaşına kadar aylarca yapmak gerekebilir. Bir yaşına kadar düzelme olmaz ise probing dediğimiz sondalama işlemi yapılır. Bu işlemi geciktirmek tedavinin başarı şansını azaltır, bebek bir yaşına gelince gecikmeden bu tedaviyi uygulamak gerekir.

Bebeğe önce çok hafif genel anestezi verilir. Sonra çok ince, ucu künt bir metal tel göz yaşı kanallarından geçirilir ve göz yaşı kanalları sıvıyla yıkanır. Bebekler bu işlemden sonra ağrı duymazlar. Sonda işlemi uygun şekilde yapılırsa düzelme şansı %90 dan fazladır. Ender olarak sonda işlemi iki veya daha fazla tekrarlanır.