Excimer Laser

Excimer Laser

 

 

 

 • Eximer Lazer Tedavisi

  • Miyop, hipermetrop ve astigmat göz bozukluklarının tedavisinde uygulanan 30 yıllık mazisi olan bir tedavidir. Gözün iki tane ışık kırıcı ortamı vardır. Bunlardan birincisi ve asıl güçlü olanı kornea, ikincisi de doğal göz lensinizdir. Bu iki tabakaya yapılan bir çok müdahale ile göz bozuklukları tedavi edilir. Excimer lazer tedavisi kornea tabakasında etkisini gösterir. Kornea yüzeyi eğimli, bir yapıdadır . Yüzey eğimi ne kadar fazla ise , ne kadar kambur ise kırıcılık gücü o kadar fazla olur ve gözde miyop bozukluk olur. Yüzey eğimi ne kadar az ise kırıcılık gücü az olur ve gözde hipermetrop bozukluk olur. Kornea yüzeyinin eğimi enine ve boyuna eşit değilse biri diğerinden daha fazla ise astigmat bozukluk oluşur. Eximer lazer tedavisi kırıcılık gücünü değiştirecek şekilde kornea yüzeyini yeniden şekillendirir. Miyop hastalarda kornea yüzeyini biraz daha düzleştirir, kırıcılık gücünü azaltır ve miyop bozukluğu tedavi eder. Hipermetrop hastalarda ise korneanın yüzeyini, kırıcılık gücünü artıracak şekilde yeniden şekillendirir. Astigmat bozukluklarda bir eksende kırıcılık gücünü değiştirecek şekilde tedavi uygulanır. Gözün yapısına ve bozukluğun türüne göre farklı yöntemler uygulanabilir.
   Gözün iki tane ışık kırıcı ortamı vardır. Bunlardan birincisi ve asıl güçlü olanı kornea, ikincisi de doğal göz lensinizdir.

 • PRK Tedavisi - NO TOUCH Tedavisi

  • Bu tedavi yönteminde lazer ışınları doğrudan kornea yüzeyine uygulanır. Korneanın ön yüzeyinde yaklaşık 50 mikron kalınlıkta epitel dediğimiz bir tabaka bulunur. İnsanın cildi gibi kendini yenileme yeteneği olan bir tabakadır. PRK tedavisinde bu tabaka elle kaldırılır. Bu tabakayı daha ince veya daha kalın kaldırma gibi bir risk söz konusu değildir. No touch tedavisinde epitel tabakası da el değmeden lazer ile kaldırılır. Epitel tabakası kaldırıldıktan sonra stroma dediğimiz asıl kornea dokusuna lazer tedavisi uygulanır. Epitel tabakası iyileşene kadar 4-5 gün kontakt lens takılır. İşlemin kendisi değil ama sonrasındaki 1-2 gün ağrılı olabilir. Ağrı kesiciler ve soğuk uygulama ile ağrı giderilir. 4-5 Gün sonra kontakt lens çıkarılır. %60-70 lik bir görme seviyesine ulaşılır. Tam iyileşme genelde bir ay kadar sürer, bazen daha uzun sürebilir. Son derece güvenli bir tedavidir , cerrahi bir riski yoktur. 6 dereceye kadar miyop , 3 dereceye kadar astigmat bozuklukları , 2 dereceye kadar hipermetrop bozuklukları tedavi eder. Daha yüksek dereceli bozukluklarda uygulamamak gerekir. Yüksek numaralara uygulandığında bozukluğun tekrarlama riski oluşur. Hiç iz bırakmayan bir tedavi olduğu için askerlik polislik sınavları gibi durumlarda sağlık yeterlik raporu için tercih edilir. İhtiyaç halinde tekrarlanabilir.
 • Lasik Tedavisi - Femtolasik Tedavisi

  • Lasik tedavisi excimer lazer ile yapılacak düzeltmenin daha hızlı, ağrısız ve tatminkar olması için geliştirilmiş bir yöntemdir. Kornea yüzeyinden flep kaldırma dediğimiz bir aşaması vardır. Kornea tabakasını 500 sayfalık bir kitaba benzetirsek Lasik tedavisinde 135. sayfaya kadar kapak açılır, alttaki yüzeye excimer lazer uygulanır ve kitabın kapağı tekrar kapatılır.
  • PRK – No Touch Yöntemine Göre Avantajları

   • - Daha yüksek dereceli göz bozukluklarında uygulanabilir.
   • - Daha konforlu bir işlemdir. Bu işlemde ağrı olmaz, tedavi yapılan gün gözlerde hafif batma şikayetleri olur ve 2. günde tamamen geçer.
   • - Görmenin düzelmesi daha hızlıdır, hasta ikinci üçüncü günde tam görmeye ulaşır.
   • - Refraktif stabilite dediğimiz yapılan tedavinin geri dönmemesi açısından özellikle hipermetrop ve astigmat bozukluklarda olumlu anlamda fark yaratır.
  • Lasik tedavisinde korneadan tabaka kaldırma aşaması en kritik aşamadır. Bu aşamadan sonrası no touch tedavisinden farksızdır. Flep kaldırma işlemi keratom denilen mekanik bıçaklarla yapılabilir. Bu yöntemde kaldırılacak tabakanın kalınlığı açısından hassasiyet biraz düşüktür, 20-30 mikron kadar sapma olabilir. Flep kaldırma aşamasında düzensizlik olma ihtimali dünya çapındaki incelemelerde %2 oranında görülür. Bu riskleri gidermek için femtolasik tedavisi geliştirilmiştir. Hastanemizde flep kaldırma işlemi Visumax femtosaniye lazer cihazı ile yapılmaktadır. Femtolasik yönteminde flep kaldırma aşaması da femtosaniye lazer dediğimiz ayrı bir lazer cihazı ile yapılır. Bu işlem ile son derece güvenli, pürüzsüz ve düzenli bir şekilde flep oluşturulur. Flep kalınlığı ve çapında bir mikron bile sapma olmaz. Oluşturulan flebin yüzeyinin ve kenarlarının çok düzgün olması hem yapılacak lazer tedavisinin hem de sonrasındaki iyileşme sürecinin başarısını çok artırır . Uygun vakalarda yapılan Lasik tedavisinde istenmeyen sonuçların büyük bir kısmı mekanik keratom ile flep kaldırma uygulamasından kaynaklanır. Femtosaniye lazer işlemi bu aşamayı kusursuz bir şekilde yapmamızı sağlar.
 • Hastanın Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

  • Bu tedaviler çok yüksek teknolojik cihazlarla yapılmaktadır. Hastanın bir tecrübesine veya ustalığına gerek yoktur. İşlem esnasında "gözümü kırparsam, gözümü oynatırsam kötü bir şeyler olur mu" diye kaygılanmaya gerek yoktur. Çünkü bu cihazlarda göz takip sistemi vardır. Hasta gözünü oynatsa bile takip sistemi sayesinde cihaz hep doğru yere tedavi yapar. Tedaviden sonra gözünüz kapatılmaz. Hasta hemen evine gidebilir. Birkaç saat dinlenmekte fayda vardır.
  • Femtolasik tedavisinde ağrı sızı olmaz. No touch tedavisinde ağrı batma olabilir. Gözü ovalama bastırma gibi hareketlerden kaçınmak gerekir. Doktorun tavsiyesine göre, iyileşmenin seyrine göre damla tedavisi kullanılır. Lazer tedavisi geçirmiş olan insanlar ilerde başka bir göz tedavisi gerektiğinde her türlü işlemi normal insanlardan farksız şekilde yaptırabilirler. Lazer geçirmiş gözler katarak ameliyatı olamazlar gibi bir inanış doğru değildir.

 

Make An Appointment

0 (344) 235 44 44

It is very easy to make an appointment with your specialist doctor at Uğur Eye Hospital!

Make an appointment