Keratokonus hastalarında görme düzeyini arttırmak için uyguladığımız bir tedavidir.

Keratokonus hastalığında kornea incelir sivrilir ve düzensiz bir yüzey halini alır. Yüksek dereceli miyop astigmat göz bozukluğu gelişir ve gözlük kullanımını rağmen görme düzeyi artmaz.

Kornea yüzeyini daha düzenli hale getirmek için kornea dokusu içine korneal halkalar yerleştirilir. Yerleştirilen halkalar bir kasnak gibi kornea yüzeyini hafifçe germek sureti ile daha düzenli bir hale getirir . Bu da daha iyi bir görme sağlar. Vakaların durumuna göre %30-40-50 hatta daha fazla oranlarda görme atışları elde edilir. Lokal anestezi altında 3- 4 dakika kadar süren ağrısız bir işlemdir.

Korneal halka, cam plastik karışımı saydam bir maddedir. Gözün durumuna göre farklı büyüklük ve kalınlıklarda olabilir. Kornea katmanları arasında belli bir derinlikte halkaların takılacağı kanallar açılır. Bu kanallar elle de açılabilir ancak hastanemizde uyguladığımız Femtosaniye lazer yöntemi bu kanalların çok daha hassas ve güvenli bir şekilde açılmasını sağlar. Açılan kanalların içerisine korneal halkalar yerleştirilir.

Hasta tedavi masasından kalkıp evine gidebilir. Gözleri kapatmaya gerek yoktur. İşlem sonrasında da herhangi bir ağrı olmaz. Bir ay kadar ilaç kullanmak gerekir. Erken dönemde hemen görme artışı olmakla beraber ideal görme seviyesine 3-4 ayda ulaşılır.

Bu tedavide birinci amaç gözlükten kurtarmak değil gözlükle de olsa görme seviyesini artırmaktır. Hastayı göz nakli ihtimalinden kurtarmaktır. Korneal halka uygulaması ömürlük bir tedavidir. Gerektiği durumlarda çıkartılabilir değiştirilebilir.