Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür.
Üst kapak sarkması , torbalanması,alt kapak sarkması, torbalanması, göz çevresi, benler, siğiller, kapak kenarlarında oluşmuş kırışıklıklar ( kaz ayakları), kaş düşüklüğü durumları temel estetik vakalarıdır. Bu problemler cerrahi ve lazer tedavileri ile göz sağlığı ile ilgili herhangi bir cerrahi risk taşımadan tedavi edilebilmektedir.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sürece paralel olarak göz kapaklarında da torbalanma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkar. Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Yüzün ifadesini asıl belirleyen organ gözdür, dolayısıyla kişinin ne kadar aktif ve dinamik bir yapısı olsa da, gözkapağındaki bu görüntü, yeterince uyumamış, dinlenmemiş bir görüntü yaratmaktadır.

Üst göz kapağındaki sarkmalar ;
  • Kirpiklere temas eden cilt dokusu nedeniyle normalde yukarıya doğru uzanan kirpikler, zaman içinde aşağıya doğru dönmekte ve kapaklarda ağırlık hissi oluşturmaktadırlar.
  • Üst kapağın sarkması kişinin görme alanında da sıkıntı yaratacağı için, kaşlar kaldırılarak gözkapakları kaldırılmaya çalışılır, bu da alında çizgilenmelere ve bir süre sonra da kaşları kaldıran kaslarda gelişen yorgunluğa bağlı olarak da baş ağrılarına ve okuma yaparken kısa sürede yorulmalara sebep olur.
  • Görme alanında daralmalara, astigmata ve ışık kamaşmalarına neden olur.
  • Alt kapakta meydana gelen ciltteki sarkmalar ve yağ dokusu fıtıklaşmaları da yine yorgun bir görüntü vermektedir , ayrıca gözyaşının göz yüzeyine düzenli dağılamaması sebebiyle uzun süren yanma batma şikayetleri oluşturur.

Bu durumun tedavisi cerrahi veya lazer tedavisi ile gözkapaklarındaki sarkan cilt dokusu fazlalığının giderilmesi, fıtıklaşan yağ dokularının alınması ve göz çevresindeki bölgenin revize edilmesidir.

Göz kapağı estetiği öncesi hasta değerlendirildikten sonra, üst kapak blefaroplasti için gözün doğal kıvrımlı hatlarında operasyon öncesi çizimler ve ölçümler yapılır. Lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakika sürer. Kesi için radyo koter adı verilen ısı ile kesi yapan cihazlar ya da özel bazı lazer teknolojileri kullanılır.

Cilt kesileri kapak cildindeki doğal katlantı hatlarından yapıldığı için görülebilir belirgin bir iz kalmaz. Alt kapak estetiği ise alt kapak kirpik hattından veya göz kapağının iç tarafında bulunan kısımdan transkonjunktival adı verilen yöntemle yapılabilir. Bu yöntemde işlem kapak içinden yapıldığı için hiç iz kalmaz. Ameliyattan 5 gün sonra alınan estetik dikişler iz kalmasını önlerler.

Kapak estetiği işlemleri ihtiyaç halinde tekrarlanabilir . İşlemin etkinlik süresi hastanın genel sağlık durumu, uyku düzeni , sigara alışkanlığı , beslenme alışkanlıkları , az su içme gibi faktörlere göre değişir.